Pek Çok Ünlü Imitasyon Saat Arasında Neden Rolex En “Sağlam Ve Dayanıklı” Saattir?

Rolex’in ünlü olmanın yanı sıra bizde nasıl bir izlenim bıraktığını sorarsanız, dayanıklı olması gerekir. Rolex’in kaliteli olduğunu ve sorun çıkarmayacağını herkes bilir. Neden bu kadar çok favori imitasyon saat markası var? Herkes saat yapar ama kalitesi mükemmel olan ve dünya tarafından tanınan tek saat Rolex’tir. Bunu birçok sebep belirler. Bugün tek tek konuşalım.

1. Rolex karmaşık saatler yapmaz ve işlevler ile stiller birer birer örtüşür.

Rolex, antik çağlardan beri hiçbir zaman gerçek anlamda karmaşık bir saat yapmamıştır. Rolex, geleneksel İsviçre saatçiliği, dakika tekrarlayıcı, tourbillon ve sonsuz takvim gibi üç temel karmaşık işlevi hiçbir zaman gerçekleştirmedi. Bazı veriler, Rolex’in rot kolları ve sabit kuvvet cihazları gibi karmaşık saatlerde ilgili patentlere sahip olduğunu gösterse de, henüz üretime sokulmamıştır.

Rolex tarihindeki en karmaşık imitasyon saat, 1950’lerde 6062 ve 8171 ile temsil edilen tam takvimli ay evresi saatidir (Haftalar, takvimler, aylar, ayın evreleri); Skywalker), yıllık takvim ve zaman çizelgesi, başka bir şey değil. Aksi takdirde, “basit bir tablo” olur. Yalnızca basit akrep, yelkovan ve saniye ibreleri vardır veya bir takvim, saat vb. ekleyin. Saat ne kadar karmaşıksa, ters gitmek o kadar kolay olur. Longines 8 iğneli tam takvim ay evresi, sekiz ibre, iki pencere ve bir ay evresi olsa bile hepsi kadranı açar. Rolex basittir. Bir takvim, el ovuşturma, Calendula ve Rolex size bu fırsatı vermeyecektir.

Ayrıca Rolex’in her serisi, kesinlikle profesyonel bir işleve karşılık gelen bir sırayı uygular ve çemberin dışına çıkmaz. Örneğin, Daytona deneyimli bir zaman tutucudur, zaman işleyişinin bir işlevidir ve ek bir takvim yoktur; Greenwich iki konumlu bir saat, iki konumlu bir zaman ibresi ve bir takvimdir; günlük resmi bir lüks elbise, sadece bir takvim, başka bir şey değil. Nispeten basit işlevler, Rolex’in dayanıklılığının temelidir.

2. Birleşik saat yapısı ve üretim yöntemi.

Hepsi aynı saat yapısını kullanan (Cellini hariç) Rolex saatler, Oyster kasa kullanır. Dalış saati Submariner, Dayton kronograf saatleri Daytona, resmi günlük tipi veya haftalık takvim olsun. Maddenin ana yapısı aynıdır.

Bir Rolex saatin temel yapısı olan Oyster kasası 1926’da icat edildi (çerçeve, tepe ve alt kapağın orta kasaya kilitlendiği bir teknoloji). Modern Rolex’in Oyster kasa şekli 1940’larda ve 1950’lerde ortaya çıktı. Bugün, 70 yılı aşkın bir süredir, esaslı bir değişiklik olmadı, sadece ince ayar yapıldı. Çözülmesi gereken tüm sorunlar çözüldü ve olgun olanlar daha olgun olamaz. Ayrıca tüm saatlerin temel yapısı aynıdır bu yüzden yanlış yaptırmanız çok zordur.

Rolex endüstriyel olarak üretilir ve süreçlerin çoğu makineler tarafından tamamlanır. Kadran montajı, hareket montajı vb. tamamen manuel olarak yapılır. Çok fazla manuel katılım yoktur ve çok fazla detaylı ve karmaşık parçaların taşlanması ve montajı (karmaşık fonksiyonel parçalar vb.) yoktur, bu da sorun olasılığını azaltır.

3. Tüm bileşenler kendi üretimimizdir ve tedarikçilere bağlı değildir.

Rolex, lüks saat dünyasındaki birkaç “yukarıdan aşağıya entegrasyon” lüks imitasyon saat markasından biridir. Bunun anlamı ne? Rolex, metalürji ve çelik üretimi hammaddelerinden kasaya, kadrana, mekanizmaya ve bileziğe kadar başlar. Bir saat, içeriden dışarıya, yukarı ve aşağı hareket eder, hepsi kendi üretimidir. Rolex, eksiksiz bir endüstriyel zincir setine sahiptir. Rolex gibi, tüm parçaların üretimini kendi başına kontrol edebilen ve dış dünyaya güvenmeyen, sevilen saatler dünyasında çok az ünlü saat markası vardır. Çoğu ünlü saat markası, bileşenleri sağlamak için dış tedarikçilere güvenmek zorundadır. Örneğin, kadranı belirli bir kadran fabrikasından ve mekanizmayı bir mekanizma fabrikasından satın almanız gerekiyor.

Rolex’in “yukarıdan aşağıya entegrasyonu” tamamen kendi kendine üretilir. Avantajı, tüm bağlantıların ve bileşenlerin kalitesini ödün vermeden kontrol edebilmesidir. Aynı zamanda kalite kontrol ve kalite standartlarınızı ortaya koyabilirsiniz. Örneğin, Rolex dalış saatlerinin su geçirmezlik testi, sıradan ünlü saat markalarından farklıdır. Rolex’in su geçirmezliğinin basınç testine tabi tutulması ve doğal suda test edilmesinin gerekli olup olmadığı bildiriliyor.

y su buharı sızması. Test edilen yaklaşık 1.000 Rolex’ten biri başarısız olacaktır. Diğer saat markalarında ise böyle bir yoğunluk yok.

Aynı zamanda herkes Rolex’in süper gözlemevi standardına aşinadır. Standart, günde +2/-2 saniyelik bir hatadır. Ünlü saatler dünyasındaki en yüksek seyahat süresi standardıdır ve hiçbir marka tarafından yayınlanmış hiçbir seyahat süresi standardı Rolex Super Observatory’yi aşamaz.

4. Vakfın çalışma modu.

Rolex halka açık bir şirket değildir. Rolex, Hans Wilsdorf Vakfı’na aittir. Vakfın iş biçiminin de saat kalitesi üzerinde ince ve olumlu bir etkisi vardır. Ünlü imitasyon saat markalarının çoğu borsaya kote şirketlerdir.

Vakfın işleyişi, Rolex’in hissedarlardan ve kısa vadeli çıkarlardan etkilenmesini engeller. Gördüğümüz gibi Rolex bu yıl tourbillon meşhur demeyecek ve Rolex’imiz de tourbillon ile karşımıza çıkacak; Rolex’in değişiminin çok yavaş olduğunu herkes bilir ve 10 ya da 20 yılda bile sadece ufak tefek ayarlamalar ve değişiklikler yapılır. Örneğin, Rolex’in 2000 yılında piyasaya sürülen ilk otomatik kronograf mekanizması 4130, Daytona 116520’yi piyasaya sürdü. 2016 yılında piyasaya sürülen Rolex Daytona 116500, seramik halka, mekanizma vb. Diğer kısımlarda değişiklik yok. Buna karşılık, diğer ünlü imitasyon saat markaları yılda iki kez yeni modeller günceller veya çeşitli özel ve sınırlı sayıda modeller piyasaya sürer.

Çünkü gerçekten de yeni “ciroları” olan ünlü saatler var. Örneğin, belirli bir marka, yeni malzemelerden yapılmış bir denge yayının yerini aldı ve onu şiddetle tanıttı. Rolex’in yavaş stil değişikliği, büyük ölçekli yeni süreçlerin ve yeni teknolojilerin uygulanması nedeniyle kalite sorunlarına neden olmaz.

Yukarıdaki dört önemli faktör, Rolex'in "sağlam ve dayanıklı" özelliklerini oluşturmuştur. Ama ikiye ayrılır; "sağlam ve dayanıklı" ifadesinin arkasında, üstün teknik ve teknolojik özellikler olmadan saatin tamamen tatmin edici olmasıdır. Bu nedenle, Rolex'in "sağlam ve dayanıklı" saatini veya diğer ünlü saatlerin karmaşık işlevlerini ve özel işçiliğini seçerek, farklı oyuncular farklı seçimler yapacaktır.