Tudor Sandığınızdan Çok Daha Güçlü Ucuz Replika Saat

Uzun süredir “Rolex’in küçük kardeşi” olarak anılan İsviçreli lüks saat markası Tudor, Rolex’in gölgesinde yaşıyor gibi görünüyor.

Aynı kurucu Hans Wilsdorf ile 1930’larda İngiltere merkezli Avrupa bölgesinde, Rolex’in fiyatı genel olarak yüksekti ve birçok kişi Rolex’in yüksek maliyetini karşılayabilmek için yardıma ihtiyaç duyuyordu.

Hans Wilsdorf, pazarı kavramak için Rolex ile karşılaştırılabilir kalitede ancak daha uygun fiyata bir saat yaratmaya karar verdi ve Tudor ortaya çıktı.

“TUDOR” olarak adlandırılan isim, “Tudor Hanedanı” anlamına gelir. İlk Tudor saatlerinin çok farklı bir Rolex atmosferi vardı. Rolex taç logosunu kullandı ve mekanizma dahil olmak üzere Rolex ile ortak parçalar kullandı.

Tasarım tarzı benzer olduğu ve pratik ve dayanıklı olarak konumlandırıldığı için birçok kişinin gözünde Tudor saatini “küçük bir Rolex” olarak düşünmek adettendir.

Tudor’un Rolex’ten tamamen ayrılması söz konusu olduğunda, bunun izini 2012’deki Basel sergisine kadar götürmek gerekiyor. O zamanlar insanlar, Tudor’a adanmış bağımsız bir pavyon olan Rolex pavyonunun yanında yeni bir pavyon bulunca şaşırdılar.

Şimdiye kadar Tudor, Rolex’ten bağımsız hale geldi ve yavaş yavaş spor saatlerinde öne çıktı. Aynı yıl Tudor, saat hayranlarının ağzında bir tür “küçük kırmızı çiçek” olan ikonik balta iğneli Qicheng Biwan dalış saati 79220R’yi piyasaya sürdü.

Önceki Rolex stilinden tamamen farklı olan “küçük kırmızı çiçeğin” görünümü oldukça belirgindir. Daha sonra “küçük mavi çiçek” ve “küçük siyah çiçek” arka arkaya lanse edildi ve Tudor tarzı saatler insanların gözünü meşgul etmeye başladı.

2015’ten bu yana Tudor, MT5612 ve MT5621 adlı seri üretim kendi üretimi iki mekanizmayı piyasaya sürdü ve bunları önde gelen ve ekstrem saatlere uyguladı.

Bunların arasında MT5621’in ortaya çıkışı, Tudor’un Rolex’inkine benzer bir performans seviyesi göstermesini sağladı. COSC sertifikalı, 70 saate kadar dinamik depolama ve saatte 28.800 titreşim frekansı ile iki yönlü otomatik sarma rotoru ile donatılmıştır. Silikon denge yaylı bir balans çarkı kontrolü ile donatıldığından ve her iki yanında yatay desteklerle sabitlendiğinden, mükemmel şok direncine sahiptir.

2016’dan sonra Tudor, Qicheng Biwan kadranında artık gül çiçekleri kullanmıyor, aynı şekilde Tudor kalkanları kullanıyordu ve gül çiçeklerinin tasarım öğeleri yalnızca tepede tutuluyordu.

Bugüne kadar geliştirilen Tudor, 30.000 seviyeli seçimde lider haline geldi. Hem dayanıklılık hem de pratiklik, miras ruhu açısından zengin ve sürekli olarak modern tasarımla bütünleşen günümüzün Tudor’u, giderek daha fazla insanın tercihi haline geldi.

Tudor, 2023 ‘Watches and Miracles Haute Horlogerie Fuarı’nda birçok yeni ürünü tanıtacak. Performansta sürekli iyileştirmeye ek olarak ve hepsi çevrimiçi, insanları her şeye dahil etmek istiyorum.

İlk olarak, tanıtılması gereken şey, bu yılın en önemli özelliği olan üçüncü nesil Black Bay Biwan saatidir. Orijinal bordo çerçeveye devam eden yeni Biwan, kasanın kalınlığını azalttı. Güneş patlaması desenleri ve ikonik kar tanesi ibrelerle süslenmiş siyah bir kadran kullanır. Şeklinde birçok küçük değişiklik yapıldı, böylece daha üç boyutlu ve kompakt görünüyor.

Tabii ki en dikkat çekici yer harekettir. MT5602-U kendinden kurmalı mekanizmaya, 70 saat dinamik depolamaya ve 200 metre su geçirmezliğe sahiptir.

Daha da önemlisi, METAS Ana Gözlemevi’nin hassas ucuz replika saat sertifikasını almıştır. Seyahat süresi doğruluğu 0/+5 saniyeye ulaşabilir ve 15.000 Gauss’luk güçlü manyetik alana etkili bir şekilde direnebilir. Bunun Rolex’in bile henüz kullanmadığı bir konfigürasyon olduğunu bilmelisiniz.

Tudor ayrıca dalış saatleri alanında yeni Biwan 54 saatini de beraberinde getirdi.

37 mm’lik boyut tasarımı, biz Asyalılar için sadece müjdedir. MT5400’ün kendi ürettiği mekanizma ile donatılmış, 70 saat dinamik depolama ve 200 metre su geçirmezlik sağlar.

İlk dalış saati modeli 7922’nin neredeyse aslına sadık kalınarak yeniden üretilmiş görünüm tasarımıyla birleştiğinde, retro duyguyla doludur. Küçük boyutun ve tuhaf hislerin peşinde koşan hayranların gözlerini kapatabilecekleri bir dizi.

Başka bir yeni Tudor Greenwich saati, sadece görünüşte yeterince ferahlatıcı.

Protein renkli kadran, kırmızı ve mavi GMT dış halkasıyla eşleştirilmiştir ve benzersiz renk kontrastı efekti, yüksek derecede tanınırlığa sahiptir. Galvanik kaplama işleminden sonra, anlaşma beyaz-gri mat bir doku sunar ve ayrıca ışık değiştikçe hafifçe gümüş parıltısı verebilir. Çevreleyen saat imleri derinleştirildi ve loş ortamlarda bile otantik bir okuma deneyimi sağlayabilen sağlam parlak boya ile dekore edildi.

Tudor’un GMT-Master için özel olarak geliştirdiği MT5652 mekanizma ile donatılan bu saat, çoklu zaman dilimi işlevini ve geriye dönük tarihi bir araya getiriyor. COSC sertifikası ile 70 saatlik dinamik depolama, tasarım ve performans kapsamlıdır.

Bu yılın gözde “somon rengi” kadranını ise Tudor, kraliyet serisine de uygulamıştı.

Renk pembe ve turuncu. Tudor’un kullandığı “somon pembesi” olarak adlandırılan renk doygunluğu yüksek değil. Biraz gri tonu vardır, bu nedenle daha yumuşak bir görsel etki sunabilir ve sıcak görünebilir. Ve retro.

Aynı zamanda Royal serisine bu yıl çikolata kadran seçenekleri de eklendi. Eşsiz altın çelik malzeme kullanmak, koyu kahverengi tonlu kadranın atmosferini ve zarafetini vurgulayabilir.

Merkezi Black Bay 31/36/39/41 saatlerinde ise Tudor çok fazla değişiklik yapmamış olsa da kadran seçimine mavi, kömür grisi ve şampanya olmak üzere üç kadran tasarımı ekleyerek seçime açık hale getiriyor. Saat stilleri daha bol.

Felsefede “olaylara gelişim açısından bak” diye bir söz vardır ve bu saat sektörü için de geçerlidir.

Rolex’e güvenerek, on yılı aşkın bir süre içinde bağımsız bir İsviçre saatçilik markası haline geldi. Bugün Tudor’a baktığımızda, onu özetlemek için artık “Rolex’in xxx’i” etiketini kullanamayız.

Kalıcı vizyonu reddet; Tudor’un son yıllardaki performansına bakın; hem kendi ürettiği mekanizmaya hem de oldukça akılda kalan bir tasarıma sahip olduğunu, aynı seviyedeki saatlere göre fiyat avantajına sahip olduğunu göreceksiniz.

Tudor hiç şüphesiz hafife alınan bir saat markası ve sandığınızdan çok daha güçlü.