1980’lerde Greenwich, Replika Rolex

GMT-MASTER’ın üçüncü modeli Ref.16750, 1980 civarında çıktı. Bir önceki model olan Ref.1675 ile karşılaştırıldığında tasarımda çok az değişiklik var. Son mekanizma Cal.1570’e göre daha kullanışlı ve hassastır. Hepsi büyük ölçüde iyileştirildi. Yapısal olarak Cal.3075, tarih işlevine sahip Cal.3035 hareketini temel alır ve 24 saatlik bir işaretçi aracılığıyla iki farklı zaman dilimini görüntüleyebilen bir GMT işlevi ekler. Mekanizma aynı zamanda hızlı takvim değiştirme fonksiyonuna da sahip olup, dayanıklılık ve su geçirmezlik performansını 50 m’den 100 m’ye önemli ölçüde artırır. Saat ilk çıktığında kadran, genellikle “çerçevesiz” olarak bilinen, parlak boyayla kaplanmış saat imlerini kullanıyordu, ancak bu, kısa süre sonra yaygın olarak metal çerçeveli “çerçeveli” saat imleri olarak bilinen saat imlerine dönüştü. Daha sonra üretilen dördüncü modelle karşılaştırıldığında Ref. 16700’de saat aynası daha antika bir tada sahip olan ve daha popüler olan safir olarak değiştirildi. Replika Rolex.

1980 civarında piyasaya sürüldü ve 1988 civarında sona erdi. Bugün çerçevesiz Ref. 1982’den 16750, yine mükemmel durumda. Kadrandaki saat işaretleri güzel bir şekilde solarak krem rengine dönüştü ve kadranda herhangi bir korozyon veya soyulma belirtisi görünmüyor. İbreler de krem rengine döndü ve 24 saat ibresi bozuldu ancak genel olarak belirgin değildi ve düzenli kullanımı etkilemedi. Çerçevenin rengi hala orijinal rengini koruyor, genel olarak çok az yara izi var ve metal dış halka eskisi kadar net kesilmiş. Durum öncekiyle aynı görünüyor, ancak ne yazık ki cilasız değil. Bileklik numarası 580, bilezik numarası 78360, toka numarası G olup, yani orijinal ve yılı doğrudur. Bu kadar iyi bir saat nadir bulunur ama bulunması zordur.

Kağıt garantisinden Japonya’dan kalma antika bir saat olduğunu anlayabilirsiniz, ancak şaşırtıcı bir şekilde diğer orijinal aksesuarları bile korunmuştur. Japonca garanti, kutu, kullanım kılavuzu, Japonca versiyon kullanım kılavuzu, gözlemevi sertifika etiketi. Ayrıca kullanım kılavuzu da 1982 tarihli ve kutunun üzerinde yer alan model numarası etiketi de net bir şekilde görülebiliyor. Yukarıda paylaştığım şeyin iyi durumda olması gerekir ve umarım herkes için bir referans değeri olabilir.